Cep telefonları telefon hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Artık internette gezinebilir, sosyal ağ web sitemize giriş yapabilir veya sıkılmadan telefonlarınız da saatlerce boş zaman aktiviteleri gerçekleştirebiliriz. Ancak, Whatsapp mesajlarınızdan sadece sessizce geçiyorsanız ve telefonun sadece elinizi geçtiğinden ve ekranının bin parçaya bölündüğünü fark ederseniz ne olur? Sahibinin doldurulan his, benzerlikten geçmemiş insanlar tarafından anlaşılamaz.

Kırık camınız için tamir edilmesi gereken ekrana ihtiyacınız varsa, telefonlarınıza sektördeki en iyilerle güvendiğinizden emin olmalısınız. Bu nedenle, mühendislerimize ve teknik ekibimize ülkedeki en iyi onarım uzmanı olmak için eğitim vermemizin nedeni budur.

Eski pili çıkarmak için düz tornavida kullanın ve sistemdeki herhangi bir kabloya dokunmaktan kaçının. Tutkalla tutulan telleri aynı aletle sökün ve ayırmak için bir havya getirin. Pilin çıkarılması ve değiştirilmesi gerektiğinde tam anlamıyla birebirdir. Yeni bir batarya koymak, bir tane almaktan daha kolay olmalı. Ünlü Apple cihazlarındaki uzmanlar, insanların yüksek kaliteli OEM pil kullanmasını öneriyor.

TELEFONUMUN EKRANI KIRILDI ŞİMDİ NE YAPMALIYIM

İlk dikkat etmeniz gereken şey şudur. Telefonunuzun ekranı kırıldıktan sonra dokunmatiği sorunsuz bir şekilde çalışıyor, iç ekranında herhangi bir kırılma/çatlama mevcut değil ve ekrana görüntü geliyor ise cihazınızın markasına göre sadece ön cam değişimi yapılabileceğidir. Şunu belirtmek isteriz ki sadece ön cam değişimi IPHONE, SAMSUNG ve bazı marka ve model akıllı cep telefonlarında yapılabilmektedir. Diğer marka cihazlarda full tek parça yani iç ekran + ön cam + dokunmatik alan + dış panelden / çerçeveden oluşan orijinal ekran değişimi yapılması gerekebilir. Şimdi soracaksınız ön cam değişimi yapılmasının faydası ne olacaktır diye. Hemen bir örnek ile açıklayalım. Samsung Galaxy S4 ekranınız kırıldı ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartların hepsini karşılıyor. O halde sadece ön cam değişimi yapılması yeterlidir ve ön cam değişimi fiyatı uygundur.  Ancak telefonunuzun görüntüsü yok ise, dokunmatiğin bir kısmı ya da tamamı basmıyorsa ya da iç ekranda kırılma yaşanmış ise full tek parça ekran değişimi yapılması gerekmektedir ve ücreti biraz farklıdır.

Şimdi gelelim ikinci önemli konuya. Telefonunuzu alırken kaskosunu da yaptırdınız mı ? Eğer cihazınızın kaskosu var ise ücretsiz bir şekilde ekran değişimi yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple cihazınızın kaskosu mevcut ise ilk olarak kasko firmanızın sözleşmesini okumanızı ve ardından kasko firmanız ile iletişime geçmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Kasko sözleşmesinde ekran kırılmaları garanti kapsamına giriyor yazıyor ise ücretsiz bir şekilde değişim yapılmasını sağlayabilirsiniz.

TELEFONUMUN EKRANI KIRILDI GARANTİ KAPSAMINA GİRER Mİ

Telefonumun Ekranı Kırıldı, Ne Yapmalıyım ?

Aslında teknik servisimiz aranarak ve aynı zamanda yorum yazılarak sorulan soruların başında telefonumun ekranı kırıldı garanti kapsamına girer mi sorusu gelmektedir. Bu noktada belirtmek isteriz ki, ekran kırılmaları, ön camın çatlaması, telefonun darbe alması sonucu zarar görmesi ve sıvı teması tamamen garanti kapsamı dışında kalmaktadır. Sebebi ise yaşanan bu olayların, telefon üreticileri tarafından tamamen kullanıcı hatası olarak kabul edilmeleridir. Ancak belirtmek isteriz ki telefonunuzu alırken kaskosunu da yaptırdı iseniz kasko firmasını arayıp durumunu bildirmelisiniz.

TELEFONUMUN EKRANI KIRILDI BİLGİLERİM SİLİNİR Mİ

En çok sorulan üçüncü soru ise telefonumun ekranı kırıldı bilgilerim silinir mi sorusu olmaktadır. Kimi durumlarda telefonunuzda bulunan bir tane telefon numarası ya da fotoğraf dahi cihazınızdan daha değerli olabilmektedir. Yetkili teknik servislerde ekran değişimi yaptırdığınız taktirde cihazınıza format atılmakta ve bütün bilgileriniz silinmektedir. Ancak HKN Bilişim‘de ekran değişimi yapıldığında kesinlikle bilgileriniz silinmemektedir. Yani ekranınız kırıldıktan sonra hangi dosya, uygulama, fotoğraf, rehber ve benzeri verileriniz var ise aynı şekilde telefonunuzda kalmaktadır.

TELEFONUMUN EKRANI KIRILDI DOKUNMATİĞİ ÇALIŞMIYOR

Telefonunuzun ekranı kırıldıktan sonra dokumatiğinin bir kısmı ya da tamamı basmıyor (çalışmıyor) ise full tek parça orjinal ekran değişimi yapılması gerekmektedir. Dokunmatik alanın çalışmamasının sebebi ön camın çatlaması ise birlikte iç ekranda ya da dokunmatik alanda da kırılma/çatlama meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır.

TELEFONUMUN EKRANI KIRILDI NELERE DİKKAT ETMELİYİM

Telefonunuzun ekranı kırıldıktan sonra ekran değişimi yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini hemen aşağıda maddeler halinde paylaşıyoruz.

  1. Ekran değişiminde uzman ve tecrübeli teknisyenler görev almalı ve özel ekipmanlar kullanılarak ekran tamiri yapılmalıdır.
  2. Ekran değişimi öncesinde telefonunuza takılacak olan ekranın, ekran değişimi sonrasında ise cihazınızın incelenmesine uzman ekip tarafından incelenip test edilip teslim edilmektedir.
  3. Ekran değişiminden sonra kesinlikle bilgileriniz silinmez, telefonunuzun performansında yani dokunmatik hızı, dokunmatik hassasiyeti ve ekran parlaklığında herhangi bir değişim yaşanmamaktadır.