Sıkça Sorunla Sorular

Web tasarım için gerekli içeriği nasıl iletebilirim?

Web tasarımını ya da güncellemesini bizim yapmamızı istediğiniz web sitesi ile ilgili içeriği info@hknbilgisayar.com’ a e-posta olarak olarak iletebilirsiniz.

Web sitem yapıldığında hangi hizmet ve araçları almış olacağım?

  •  İnternette sizin veya şirketinizin özel alan adına sahip sayfalarınızın en az 1 yıllık gösterilmesi hakkına sahip olacaksınız.
  •  En az 10 adet, sitenizin alan adına bağlı e-posta (ör: info@hknbilgisayar.com, vb.) kullanım haklarını almış olacaksınız.
  •  Arama motorlarında sitenizin üst sıralarda çıkması ve hedef kitlenizin sizi daha kolay bulabilmesi için gerekli olan optimizasyon hizmeti.
  •  Web sitenizin en az 1 yıl bakım, destek, güncelleme hizmeti.
  •  İsteğinize bağlı olarak eklenecek yönetim panelini almış olacaksınız.

Alan adı nedir?

İnternette olan bir web sitesinin mutlaka olması gereken adı ve adresidir. İnternet kullanıcıları bu adresle ziyaret etmek istedikleri web sayfalarına ulaşırlar. Temelde ip denilen özel üretilmiş numaralarla numaralanmış olan bu adres akılda kalabilmesi adına bir isme bağlanarak kullanılır. Bu adresler en az 1 en fazla 5 yıl süreyle benzersiz olarak tescil edilirler, kiralanabilirler. Yani bir ismi bir den fazla kişi aynı zamanda alıp kullanamaz.

SEO nedir? Gerekli midir?

İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerini alan SEO kısaltması, Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçeye çevrilebilir. İnternet kullanıcılarının bir bilgiyi, ürünü veya hizmeti internette ararken arama motoru denilen yazılımları (google, bing, yandex vb.) kullanmaları sebebiyle bu yazılımların siteleri tararken kullandıkları matematiksel algoritmalara en uygun şekilde web sitesi kodlamalarının yapılması ve arama motorlarının kullanıcılara çıkarttığı listede en üst sıralarda gösterilebilmesi sürecidir.
Bulunduğunuz sektör hemen hemen aynı ürün ve hizmetlerin sunumunun farklı firmalar tarafından yapıldığı çok rekabet olan bir sektörse web sitenizin SEO’ ya ihtiyacı vardır diyebiliriz. Örneğin kullanıcı internette bir ürünü aradığında karşısına çıkan onlarca uzun listeden, ilk listede sizin sitenizde o ürünü bulabiliyorsa otomatik olarak rakiplerinizin bir adım önüne geçmişsiniz demektir. Ayrıca listede ilk sıralarda olmak internet kullanıcıları tarafından güvenilirlik ve tecrübe göstergesi olarak algılanmaktadır.

Hosting nedir?

Bilişim sözlüğümüze İngilizceden geçen hosting kelimesi anlamı ev sahipliği yapma, konuk etme, barındırma olarak dilimize çevrilebilir. Bilişim terimi olarak hosting/web hosting; bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya verilerin internet kullanıcılarının erişebileceği özel olarak bu iş için yapılandırılmış bilgisayarda tutularak sunumunun yapılması hizmetidir.
Kullanım amacı ve hacmine göre birçok web hosting paketi piyasada çeşitli firmalar tarafından sağlanmaktadır.